انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

افراد همیشه و مخصوصاً هنگام خرید لوازم آرایشی و مراقبت از پوست، در تعیین نوع پوست خود گیج می‌شوند. ممکن است شما شک داشته باشید که پوستی خشک، چرب یا حساس دارید، اما آیا واقعاً نوع پوست خود را می‌شناسید؟

انواع مختلفی از پوست وجود دارد، مانند پوست طبیعی، چرب، خشک، مختلط و حساس. با گذشت زمان، پوست می‌تواند از یک نوع به نوع دیگر تغییر کند. فاکتورهای زیادی وجود دارد که می‌تواند انواع مختلف پوست را شناسایی و تعیین کند، به عنوان مثال درصد روغن‌های تولید شده توسط پوست و میزان حساسیت پوست و یا درصد آبی که بر خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می‌گذارد.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

به یاد داشته باشید که نوع پوست شما می‌تواند بر عملکرد محصولات مراقبت از پوست تأثیر بگذارد. استفاده از یک محصول اشتباه، حتی در صورت طبیعی بودن، می‌تواند باعث وخیم تر شدن لکه‌ها یا ایجاد قرمزی و التهاب پوست شود. بهتر است بدانید که چه نوع پوستی دارید و بر اساس همین روال مراقبت از پوست خود را انجام دهید. همچنین می‌توانید در مورد مواد تشکیل دهنده محصول یادداشت برداری کنید تا ببینید آیا مواد خاصی باعث واکنش‌های پوستی ناخواسته می‌شوند یا خیر؟

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

این مقاله انواع مختلف پوست و روش‌های شناسایی و مراقبت از آن‌ها را ارائه می‌دهد.

روش تضمینی برای تعیین دقیق نوع پوست

انواع مختلف پوست را می‌توان به روشی آسان و تضمینی از یکدیگر تشخیص داد. به سادگی ابتدا صورت خود را با آب کاملاً بشویید، سپس آن را با یک حوله نرم و تمیز خشک کرده و بدون مالیدن هرگونه لوسیون و آرایشی روی پوست به مدت یک ساعت صبر کنید. سپس با استفاده از یک دستمال نرم، تمام قسمت‌های صورت را از پیشانی و بینی تا گونه‌ها و چانه فشار دهید.

 • اگر اثری از روغن و چربی روی آن وجود دارد، پس شما پوست چربی دارید.
 • اگر اثرات چربی فقط روی مناطق خاصی مانند بینی، پیشانی و چانه باشد، پوست شما یک نوع پوست مختلط است.
 • اگر هیچ اثری از چربی روی پوست وجود نداشته و با مقداری پوسته پوسته سفید و کاملاً خشک باشد، این نشانه خشکی پوست است.
 • اگر پوستتان کاملا تمیز و فاقد چربی و پوسته پوسته باشد، شما پوستی نرمال دارید.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

پوست چرب

دلایلی مانند نقص یا عدم تعادل در هورمون‌های بدن، استرس یا بلوغ، هوای گرم همراه با رطوبت بالا، برخی از انواع لوازم آرایشی و همچنین عامل ژنتیکی منجر به ظهور پوست چرب می‌شوند. این نوع پوست با ترشح بسیاری از روغن‌ها و چربی‌ها قابل تشخیص است. از ویژگی‌های افرادی با پوست چرب می‌توان از: ظاهر براق پوست، منافذ بزرگ پوست، ضخامت پوست، ظهور جوش‌های سرسیاه و سفید به طور یکسان و همچنین آکنه و جوش صورت نام برد.

برای مراقبت از پوست چرب:

 • بیش از دو بار در روز و بعد از تعریق زیاد آن را بشویید.
 • از پاک کننده ملایم استفاده کنید و اسکراب نکنید.
 • جوش‌ها را فشار ندهید، زیرا بهبود آن‌ها طولانی تر خواهد شد.

افرادی که پوست چرب دارند باید از پاک کننده‌هایی استفاده کنند که فاقد روغن و چربی هستند و همچنین به دنبال کلمه “Noncomedogenic” در محصولات مراقبت از پوست و مواد آرایشی باشید. این بدان معناست که منافذ پوستی را مسدود نمی‌کند.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

پوست خشک

پوست خشک چربی کمتری تولید می‌کند، که به معنای کاهش چربی طبیعی مورد نیاز برای حفظ رطوبت پوست است و منجر به خشکی پوست می‌شود. این نوع پوست با منافذ تقریباً نامرئی، چین و چروک و خطوط ریز، لکه‌های قرمز و پوستی زبر و خشن و پوسته پوسته به خصوص در پشت دست‌ها، بازوها و پاها مشخص می‌شود. به نظر می‌رسد از دلایل خشکی پوست می‌توان به از دست دادن مقدار زیادی آب از سلول‌های پوست در اثر قرار گرفتن در معرض هوای گرم یا استرس، فعالیت بدنی، کمبود عوامل مرطوب کننده طبیعی مانند اسیدهای آمینه و اسید لاکتیک اشاره کرد. همچنین سن و تغییرات هورمونی، عوامل ژنتیکی و استحمام با آب گرم به مدت طولانی یا استفاده از برخی داروها و مواد آرایشی یا مواد تشکیل دهنده صابون‌ها نیز از دیگر دلایل خشکی پوست می‌باشد.

برای کمک به خشکی پوست از این نکات استفاده کنید:

 • دوش و استحمام کوتاه تری انجام دهید. (بیش از یک بار در روز)
 • از صابون‌ها یا پاک کننده‌های ملایم استفاده کنید و از صابون‌های خوشبو کننده خودداری کنید.
 • هنگام استحمام یا خشک کردن از مالش استفاده نکنید.
 • درست بعد از استحمام با یک مرطوب کننده غنی پوست خود را ماساژ دهیدو در صورت نیاز در طول روز دوباره این کار را تکرار کنید.
 • از مرطوب کننده استفاده کنید و نگذارید دمای داخل خانه خیلی گرم شود.
 • هنگام استفاده از مواد تمیز کننده، حلال‌ها یا مواد شوینده خانگی از دستکش استفاده کنید.
 • افرادی که پوست خشک دارند باید دو بار در روز از پاک کننده‌های ملایم استفاده کنند.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

پوست نرمال

افراد با این نوع پوست خوش شانس هستند زیرا این یکی از بهترین انواع پوست است. اغلب افرادی که از سلامتی و تغذیه خوبی برخوردار هستند و به طور منظم ورزش می‌کنند دارای پوستی نرمال هستند. این نوع پوست خیلی خشک و خیلی چرب نیست و منافذ پوست به سختی قابل مشاهده است و گردش خون زیاد و پوستی عاری از جوش و چهره ای درخشان از دیگر خصوصیات آن است. این نوع پوست به مراقبت ویژه منظم نیاز ندارد و تنها کاری که شما باید برای این نوع پوست انجام دهید کمی مراقبت است، مثلا هر روز عصر آن را با آب و صابون مناسب برای پوست‌های معمولی بشویید و هفته ای یکبار مرطوب کنید.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

پوست مختلط

یکی از انواع مختلف پوست است، این نوع پوست می‌تواند در بعضی از مناطق خشک یا طبیعی و در بعضی از مناطق مانند منطقه T (بینی، پیشانی و چانه) چرب باشد در حالی که قسمت خشک آن در گونه‌ها است. بسیاری از افراد این نوع را دارند. ممکن است در مناطق مختلف به مراقبت کمی متفاوت نیاز داشته باشد.

پوست مختلط دارای منافذ کمی بزرگتر از منافذ پوست طبیعی، جوش‌های سرسیاه و ظاهری براق است. افرادی که دارای پوست مختلط هستند لازم است از پاک کننده‌هایی استفاده کنند که پس دو بار استفاده در روز، پوست را خشک نمی‌کند.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

پوست حساس

این نوع پوست با قرمزی و التهاب سریع مشخص می‌شود، معمولاً پوست حساس خشک و نازک است. افرادی که دارای این نوع پوست هستند همیشه از خارش رنج می‌برند. اگر پوست شما حساس است، سعی کنید دریابید که عوامل محرک شما چیست، بنابراین می‌توانید از آن‌ها جلوگیری کنید. دلایل زیادی وجود دارد، اما اغلب این در پاسخ به محصولات خاص مراقبت از پوست است. در حالی که افراد با پوست حساس نیاز به استفاده از پاک کننده‌های روزانه دارند، مطمئن شوید که این پاک کننده‌ها فاقد الکل، صابون و برخی روغن‌ها باشند.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

۶ اصل مراقبت از پوست

 • هر روز ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب بزنید و از کرم ضد آفتاب با طیف گسترده استفاده کنید که هر دو اشعه UVA و UVB را مسدود می‌کند.
 • از تابش مستقیم نور خورشید روی پوست جلوگیری کرده و از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.
 • سیگار نکشید.
 • هر روز به آرامی اما دقیق پوست را بشویید و هرگز در رختخواب آرایش نکنید.
 • روکش بالش را حداقل هفته ای یک بار عوض کنید.
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید.

یک برنامه روزمره برای مراقبت از پوست می‌تواند به شما در حفظ سلامت کلی پوست و بهبود نگرانی‌های خاص مانند آکنه، اسکار و لکه‌های تیره کمک کند. با یک روال اساسی و ساده شروع کنید تا ببینید پوست شما چگونه واکنش نشان می‌دهد. خیالتان که از این بابت راحت شد، می‌توانید محصولات دیگر متناسب با نوع پوست و حساسیت خود مانند لایه بردار، ماسک و درمان‌های لکه ای را برای تقویت سلامت پوست خود انتخاب کنید و یادتان باشد که برچسب‌ها و مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی و یا بروشور همراه محصول را بخوانید.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

استفاده از مواد خانگی برای مراقبت از پوست

مردم اغلب با شگفتی از استفاده شان از مواد خانگی مانند آب لیمو و خمیر دندان برای رفع مشکلات شایع پوستی مانند جوش‌های پوستی و لکه‌های تیره صحبت می‌کنند. اما واقعیت این است که این مواد ممکن است در دراز مدت بیشتر از منفعت به پوست آسیب برسانند.

از استفاده مداوم این مواد خانگی خود داری کنید!

آب لیمو: ممکن است دارای اسید سیتریک باشد، اما بیش از حد اسیدی است و باعث ایجاد لکه‌های تیره پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌شود و می‌تواند پوست شما را خشک و تحریک کند.

جوش شیرین: در سطح pH 8 ، جوش شیرین به طور قابل توجهی میزان آب مورد نیاز پوست را کاهش می‌دهد و باعث خشکی پوست می‌شود.

سیر: به صورت خام، می‌تواند باعث حساسیت پوستی، اگزما، التهاب پوستی و تاول‌های آبکی شود.

خمیر دندان: مواد موجود در خمیردندان ممکن است میکروب‌ها را از بین برده و روغن را جذب کند، اما همچنین می‌تواند پوست شما را خشک یا تحریک کند.

شکر: به عنوان یک لایه بردار استفاده می‌شود، اما قند برای پوست صورت شما خیلی خشن است.

این مواد ذکر شده، ممکن است همه طبیعی و مقرون به صرفه باشند، اما برای پوست شما ساخته نشده اند. حتی اگر عوارض جانبی فوری را احساس نکنید، این مواد می‌توانند باعث آسیب دیررس یا طولانی مدت شوند. بهتر است از محصولات فرموله شده برای صورت خود استفاده کنید. قبل از اینکه این نوع مواد خانگی را به صورت روتین روی پوست خود امتحان کنید، با پزشک یا متخصص پوست خود صحبت کنید.

انواع مختلف پوست: نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره پوستی رایگان

  منو اصلی