فواید سرم ویتامین سی برای پوست

اگر سلامت و شادابی پوستتان برای شما اهمیت دارد، استفاده از ویتامین C را جدی بگیرید. خوردن میوه ای مثل پرتقال علاوه بر ویتامین مورد نیاز پوست صورت، ویتامین تمام بدن را تامین می‌کند، اما یک دلیل وجود دارد که نباید مرکبات را به صورت مستقیم برروی گونه‌ها و صورت قرار داد. اینکه شما هیچ کنترلی بر کیفیت و امن بودن آن ندارید.

فواید سرم ویتامین سی برای پوست

تولید کنندگان هنگام تولید محصولات موضعی ویتامین C با چالش‌هایی روبرو هستند زیرا در محصولات مراقبت از پوست موضعی، ویتامین سی به عواملی مانند هوا، گرما و نور حساس است و می‌تواند تجزیه شود. بنابراین ویتامین C را به شکل سرم بسته بندی می‌کنند زیرا به آن‌ها این امکان را می‌دهد که غلظت ویتامین C بالاتری را جذب کنند که پوست به سرعت جذب می کند. آن‌ها به طور سنتی سرم‌ها را به عنوان محصولاتی با روغن تهیه می کنند که پوست می‌تواند به سرعت جذب کند.

فواید سرم ویتامین سی برای پوست

رایج ترین روش برای دریافت ویتامین C در روتین مراقبت از پوست، سرم پوست است. سرم‌ها معمولاً نسبت به کرم‌ها و پاک کننده‌ها‌ی صورت تاثیر و جذب بیشتری دارند. علاوه بر آن می‌توان گفت که با اضافه کردن ویتامین E در فرمول آن یک ترکیب معجزه‌آسا برای سلامت پوست به وجود ‌می‌آید. بعضی از محصولات حاوی اسید اسکوربیک هستند. اسید اسکوربیک خالص که فرم طبیعی ویتامین C است به طور مداوم بیشترین نفوذ موثر را در بهبود آسیب‌های پوستی دارد و پوست اسید اسکوربیک را به خوبی جذب می‌کند.

فواید سرم ویتامین سی برای پوست

ویتامین سی دارای خاصیت محافظت در برابر نور و یک آنتی اکسیدان است، این بدان معنی است که صدماتی را که رادیکال‌های آزاد ممکن است به بدن وارد کند، کاهش می‌دهد. رادیکال‌های آزاد ذراتی هستند که باعث التهاب می‌شوند. این ماده ضد آفتاب نیست اما باعث کاهش آسیب نور آفتاب به پوست می‌شود. اگرچه فرد برای محافظت از پوست نباید ضد آفتاب را با ویتامین C موضعی جایگزین کند اما استفاده از ویتامین C موضعی نیز می‌تواند در برابر اثرات مضر خورشید از پوست محافظت کند.

ویتامین C همچنین با تحریک رشد کلاژن به کاهش چین و چروک زودرس کمک می‌کند. کلاژن پروتئینی است که باعث ایجاد ساختار و خاصیت ارتجاعی در پوست می‌شود.

فواید سرم ویتامین سی برای پوست

آیا می‌توان از سرم ویتامین سی برای زیر چشم استفاده کرد؟

استفاده از ویتامین سی در زیر چشم، باعث کاهش خط‌های دایره‌ای شکل زیر چشم می‌شود. این سرم با آبرسانی ناحیه‌ی زیر چشم می‌تواند به صاف کردن خطوط ریز آن کمک کند. البته این نکته را فراموش نکنید که ویتامین سی با رتینول سازگاری ندارد. این مواد معمولاً در کرم دور چشم وجود دارد و ترکیب آن‌ها با هم می‌تواند برای پوست بسیار تحریک کننده باشد، لطفا از استفاده همزمان این دو محصول خودداری کنید.

فواید سرم ویتامین سی برای پوست

عوارض جانبی سرم ویتامین C

اکثر متخصصین پوست توصیه می‌کنند سرم‌ها را بعد از تمیز کردن پوست و قبل از استفاده از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. این به پوست اجازه می‌دهد تا سرم به طور مؤثر جذب شود. اگر برای اولین بار از این سرم‌ها استفاده می‌کنید با مقدار کم شروع کنید زیرا این سرم‌ها بسیار قدرتمند هستند. در هربار استفاده از آن فقط از چند قطره از سرم استفاده کنید تا پوست شما کم کم به این ماده عادت پیدا کند. سرم‌های ۵ درصدی به طور کلی برای پوست‌های حساس به اندازه‌ی کافی ملایم هستند. شما حتی می‌توانید از سرم ۲۰ درصدی آن هم استفاده کنید که سرعت بیشتری در درخشش و بهبود رنگدانه‌های پوستی خواهد داشت.

فواید سرم ویتامین سی برای پوست

اگرچه ویتامین C موضعی به طور کلی قابل تحمل است اما همه محصولات پوستی این پتانسیل را دارند که عوارض جانبی ایجاد کنند. شما همیشه باید آزمایشی روی قسمت کوچکی از پوست انجام دهید تا خطر ابتلا به واکنش آلرژیک را ارزیابی کنید.

برخی از رایج ترین عوارض جانبی آن عبارتند از:

  • خارش یا سرخی
  • سوزش مداوم پوست
  • احساس سوزن سوزن شدن
  • علائم واکنش آلرژیک مانند تورم یا کهیر

حتما توجه کنید که محصول تغییر رنگ نداده باشد!

سرم ویتامین سی شما باید بی رنگ و یا به رنگ کاه باشد. اگر اکسیده شود، زرد یا قهوه ای می‌شود و احتمالاً کمتر موثر خواهد بود. بنابراین بهتر است از شر هر محصول ویتامین C که از زمان خرید آن‌ها به طرز چشمگیری گذشته و تغییر رنگ داده است خلاص شوید. به خصوص اگر قهوه ای باشد، فوراً آن را دور بریزید.

فواید سرم ویتامین سی برای پوست

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    منو اصلی